Fira Mors dag på Åhus Gästgivaregård
Söndagen den 25 maj 2025 • kl. 12:00–17:00
Välkommen att uppleva en oförglömlig Mors dag på anrika Åhus Gästgivaregård. Denna dag är tillägnad alla fantastiska mammor – och vi vill fira dem med värme, omtanke och riktigt god mat i en vacker miljö.
Vi bjuder in till en smakfull söndag där vi serverar en särskilt utvald tvårättersmeny som avrundas med vår dessertbuffé och nybryggt kaffe eller te. Här får ni njuta av lugnet, atmosfären och gemenskapen.
Vill du skämma bort mamma lite extra? Då finns möjligheten att lägga till en övernattning i ett av våra mysiga hotellrum. En perfekt avslutning på en dag fylld av uppskattning och kärlek.
Tvårättersmeny inklusive dessertbuffé och kaffe/te: 425 kr per person
Bordstider finns mellan kl. 12.00 och 17.00.
Boka ert bord redan idag – vi ser fram emot att ta hand om er och skapa en minnesvärd Mors dag tillsammans.
Boka Boende
Boka Bord
Huvudrätter
Smörbakad rimmad torskrygg / Fänkålskräm / Havskräftsvelouté / Potatisblanquette / Rödlöksvinägrett / Sockerärtor / Rädisa
Alt.
Kalv entrecote / Pommes Anna / Gul morotskräm / Ramslökssky / Sparris / Vårlök
Dessert på buffé med kaffe eller te
Vit chokladmousse / Hallon / Rostad vit choklad / Italiensk maräng
Rabarberkompott / Punschgrädde
Citron och jordgubbstarte / Grädde / Bär
Tryfflar


